נחמה פיינשטיין-פוחצ'בסקי (נפ"ש) (1869-1934)

12106919_924284917660379_452032549182808051_nאיך אין עוד רחובות על שמה?

סופרת, סופרז'יסטית, חלוצה, איכרה, שופטת.
נחמה נולדה וגדלה ברוסיה. כבר בנעוריה למדה עברית יחד עם אחיה אצל מלמד בביתה, והחלה לכתוב ולפרסם רשימות בעיתונים "המליץ" ו"הצפירה".
כשהייתה בת 20 נישאה ליחיאל מיכל פיחצ'בסקי, והשניים עלו לארץ בשליחותו של הברון רוטשילד. הם התיישבו בראשון לציון, שם עבדה נחמה במשק ובכרם. לאחר ששני ילדיה הראשונים נפטרו מקדחת, כשנולד בנה השלישי החליטה נחמה לנסוע עם הילד לרוסיה ולשוב רק כשייגדל מעט. לאחר שנה וחצי שבו השניים בחזרה לישראל. בהמשך נולדה לנחמה וליחיאל גם בת.
לאחר שובה לארץ התמקדה נחמה בסיוע לעולים מתימן, בפרט לנשים העולות. היא הקימה אגודה ללימודי עברית לנשים, ואת "לינת צדק", אגודה שנתנה מקום לינה לעניים והפכה לאחר מכן לאגודה שדאגה לסיעוד לחולים.
נחמה שימשה כמגשרת בענייני משפחה וכשופטת בבית המשפט שהוקם על מנת להשכין שלום מבלי להזדקק לערכאות. מוסד זה הפך ברבות השנים למוסד הגישור המשפטי המקובל כיום.
נחמה הקימה את האגודה הראשונה שקמה בישראל לשיווי זכויות האישה ולחמה למען זכות בחירה לנשים. לאחר ששכנעה את חברי האספה הכללית של המושבה ראשון לציון לתת זכות הצבעה לנשים ולתימנים, היא נבחרה ברוב קולות לראשות ועד המושבה, אך ויתרה על מקומה מכיוון "שמדובר בשעת חרום". במקום זאת כיהנה נחמה כחברת ועד מין המניין.
במקביל לעשייתה הציבורית, עבודתה במשק וגידול ילדיה, נחמה כתבה ופירסמה סיפורים תחת השם נפ"ש, ראשי התיבות של שם נעוריה, ולעתים תחת שם העט "נ' בת צבי". סיפוריה עסקו בקשיי החיים בתקופתה, בהתמודדותן של נשים עם יחסה העגום של החברה אליהן ובגזענות של העולים האשכנזים כלפי העולים המזרחיים.

יש על שמה רחוב אחד ויחיד בארץ, "רחוב נחמה" בראשון לציון. מגיעים לה רחובות נוספים בשמה המלא! הציעי אותה לעירייה שלך.

לקריאה נוספת בוויקיפדיה
דברים מאת נינתה
סיפוריה של נחמה פיינשטיין פוחצ'בסקי לקריאה חופשית באתר פרוייקט בן-יהודה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s