חנה מייזל שוחט (1883-1972)

איך יכול להיות שאין על שמה רחובות?!חנה מייזל שוחט

מחלוצות העלייה השנייה וממייסדות ומנהיגות תנועת הפועלות בארץ ישראל. פעילה לזכויות נשים ומקימת חוות העלמות.
נולדה בגרודנו שברוסיה הליטאית למשפחה יהודית משכילה ומבוססת. ילדותה עברה עליה בחיק משפחתה מרובת הילדים, שם נחשפה כבר מילדות לנשים אסרטיביות וחזקות ורעיונות פרוגרסיביים. בזמן לימודיה בגימנסיה נחשפה לרעיונות ציוניים, שהובילו אותה להצטרף לתנועות חלוציות וללמוד אגרונומיה- מתוך רצון ליישם ידע זה בהתיישבות בארץ.
בשנת 1909, עם תום לימודיה האקדמיים עלתה מייזל לארץ במסגרת העלייה השנייה. עליה זו, למרות הרעיונות הסוציאליסטיים שליוו אותה התאפיינה בהפרדה מגדרית בוטה ובחוסר שיוון מובנה בין הנשים והגברים שעלו לארץ, מתוך תפיסה כי הנשים אינן יכולות לסייע למפעל ההתיישבותי באותה המידה כמו הגברים. שכרן של הנשים היה נמוך יותר וזכויות ההצבעה שלהן הוגבלו. מייזל, שהיתה חדורה ברעיונות שיוון יחד עם רעיונות ההתיישבות, החליטה להוכיח את יכולותיה של הפועלת העברייה. היא הצליחה לקבל חלקת אדמה בסג'רה, אותה עיבדה יחד עם חבורת הנערות החלוצות שאיתה. תוכניתה היתה לפתח גידולים שאינם מצריכים כוח פיזי רב בגידולם, אולם דורשים מיומנות והבנה- אותה צברה בתקופת השכלה האקדמאית.
הצלחתה של חלקה זו היתה לא רק אמורה להוכיח את הידע והמיומנות המקצועית של מייזל, אלא גם לסלול לה, ולפועלות אחרות, נתיב אל תוך העשייה הציבורית כחברות שוות במפעל ההתיישבותי. מכאן היא הגתה את הרעיון לחוות העלמות שהוקמה ב-1911- מקום שייסע לנערות העולות לארץ ללמוד ולהכיר את החקלאות ולסייע להן להשתלב בחיים החקלאיים (חשוב לציין כי גם הנערים שהגיעו לארץ היו לא מיומנים, אולם חוסר יכולתם לעבוד בחקלאות לא מנע את העסקתם ולא נתפס כחיסרון בעיני העומדים בראש היישוב). חוות העלמות שהקימה בחצר כנרת נועדה לחנך את הנערות המגיעות לארץ בכל תחומי העבודה- החל מטיפול בשתילים, דרך עבודה במשק החי, וכן עבודת בית כגון בישול ותפירה, על מנת לאפשר להן ידע הוליסטי על חיי איכרה. חווה זו, למרות הצלחתה, נסגרה בשנת 1917 עקב קשיי מלחמת העולם הראשונה.
מייזל לא אמרה נואש, והמשיכה לנסות ולהקים מסגרות לחינוך נערות. בשנת 1923 הקימה בנהלל בית ספר חקלאי לנערות, (שחלק מהמימון אליו הגיע מהדסה קנדה- אירגון שהקימה מייזל ע"מ לגייס כספים). בית ספר זה מוסיף להתקיים עד היום- למרות שכיום הוא כולל חינוך מעורב.
פעולתה של מייזל סייעה לשילוב הנשי במפעל ההתיישבות והיתה בעלת חשיבות קריטית לשילוב הנשים במדינה שבדרך ולקרב שיוון זכויות לגברים ונשים.

העובדה שאין על שמה רחוב היא תעודת עניות לכל עיר בארץ.
איפה כדאי להציע- בעיר וביישוב שלכן.

בתמונה: חנה מייזל שוחט באמצע שלישית מימין עם התלמידות שלה בחוות העלמות:
בנות ההכשרה של חנה מייזל בחוות העלמות בכינרת עומדות מימין: חנה ציז'יק, שרה שטורמן, עטרה קרול, שושנה בלובשטיין. שורה מרכזית: ציפורה דרוקר, לאה מרון, חנה מייזל, שרה לייקין, שרה מלכין. שורה תחתונה: רחל רוזנפלד, ציפורה אברמסון, יהודית קרביצקי. באדיבות ארכיון צפת, דניאל פרל.
 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s