רוזה לוקסמבורג (1871-1919)

11206117_933730643382473_2950869457117293345_nלמה אין על שמה רחובות בישראל?

ידועה גם בכינוייה "רוזה האדומה". מהפכנית ותאורטיקנית מרקסיסטית פמיניסטית.
"החירות היא תמיד חירותו של זה אשר דעותיו שונות, אחרת החירות מאבדת מערכה כאשר היא הופכת לטובת הנאה."
נולדה בפולין למשפחה יהודית משכילה. עם התבגרותה החלה להיות מעורבת בתנועות הפוליטיות בוארשה של אותם השנים, ונאלצה לברוח לשוויץ בשנת 1887, במטרה לחמוק מרדיפה פוליטית. שם היא למדה באוניברסיטת ציריך, וסיימה דוקטורט במדעי המדינה. בשנת 1893 ייסדה, יחד עם לאו יוגיכס, מתנגד משטר פולני גולה נוסף, את העיתון המרקסיסטי "מטרת הפועלים".
לוקסמבורג הביעה במאמריה דעות המתנגדות ללאומיות פולנית (או כל אחת אחרת) וראתה במאבק הפועלים סממן מאחד, ושללה הגדרה עצמית לאומית. לוקסמבורג גם התנגדה בתוקף למעורבות של מפלגות פועלים בגופי השלטון וראתה בהם חבירה לגורמים בורגניים, במקום שירות למהפכה.
בשנת 1914, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, הביעה לוקסמבורג התנגדות נחרצת למלחמה, וראתה בה אקט אימפריאליסטי. לאחר הכרזת המלחמה פרשו מנהיגי הפלג השמאלי מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית וייסדו את הליגה הספרטקיסטית (על שם ספרטקוס, מנהיג מרד העבדים). על רקע זה היא נעצרה ונשפטה בשנת 1916 לשנתיים מאסר. בנובמבר 1918.
לאחר כניעת גרמניה למדינות ההסכמה ניסו הספרטקיסטים לחולל מהפכה בסגנון מהפכת אוקטובר ברוסיה- אולם בעזרת אמצעים לא אלימים, כגון שביתות והפגנות ענק, אך המהפכה כשלה ודוכאה על ידי הצבא.
ב-15 בינואר 1919 נתפסה לוקסמבורג על ידי חברי ארגון הפרייקור – ארגון ימני קיצוני של חיילים משוחררים. מספר שבועות לאחר מכן נמצאה גופתה צפה בנחל בלב פארק טירגארטן בברלין, שם ניצבת אנדרטה צנועה לזכרה. היא קבורה בבית הקברות המרכזי פרידריכספלדה.
במזרח גרמניה נחשבה לוקסמבורג לגיבורה לאומית, והונצחה בכיכר בברלין.
לוקסמבורג אינה מונצחת בישראל כלל- הציעי אותה לעירייה שלך.

להמשך קריאה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s