רוז'ה רובוטה (1921-1945)

איך ייתכן שאין על שמה רחובות?רוז'ה רובוטה

חברת ההתארגנות המחתרתית במחנה ההשמדה אושוויץ. הוצאה להורג בשל חלקה במרד הזונדרקומנדו שפרץ ב-7 באוקטובר 1944.
אין הרבה פרטים הידועים לנו על חייה המוקדמים.
היא נולדה בעיר צ'יחאנוב שבפולין, כנראה למשפחה יהודית מהמעמד הבינוני. בגיל 16 הצטרפה לתנועת הנוער "השומר הצעיר" ועם פרוץ מלחמת העולם השנייה הצטרפה למחתרת של תנועה זו. ב-1942 גורשה למחנה אושוויץ. בתחילה עבדה במחסן הבגדים במחנה ובאוגוסט 1942 הועברה למחנה בירקנאו. ב-1943 נוצר קשר בינה ובינה המחתרת היהודית שהוקמה באשוויץ, והיא הצטרפה אליה לצד חברים שהכירה עוד מתנועת הנוער. מטרת המחתרת היתה לאסוף חומרי נפץ ממפעל הנשק שבו עבדו אסירות יהודיות. חומרי הנפץ הועברו בכמויות מזעריות- כמה כפיות בכל יום, ורובוטה היתה האחראית לאסוף אותו ולהעבירו לאושוויץ, שם תוכנן להשתמש בו להכנת מטענים מאולתרים.
בתאריך 7.10.44 פרץ מרד האסירים. במהלך התקוממות הצליחו האסירים להרוג ארבעה אנשי אס אס ולפוצץ את גג קרמטוריום III. בחקירות שערכו הגרמנים לאחר דיכוי המרד, נתפסה רובוטה יחד עם שלוש מחברותיה, אלה גרטנר, אסתר וייסבלום ורגינה שרפשטיין. למרות חקירות רבות ועינויים קשים הן לא הסגירו פרטים על משתתפים נוספים בהתקוממות.
ב-6 בינואר 1945, שלושה שבועות לפני שחרור מחנה אושוויץ על ידי הצבא האדום, הוצאה רובוטה להורג בתלייה בחצר המחנה, יחד עם שלוש חברותיה.

למרות העובדה כי כבר עלו תמיהות לגבי אי הנצחתה עוד ב-1962, רובוטה לא מונצחת בישראל. היא מונצחת באוסטרליה וכן באושוויניצים.

איפה כדאי להציע- בכל מקום. ראשית בירושלים, הבירה, וכן בכל עיר שבה יש הנצחה למורדים אחרים, רחובות בשמות כמו "הגבורה" או "המרי".

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s