אירה יאן (אסתר יוֹסֶלביץ' סלֶפּיַאן) (1869-1919)

12744647_989221864500017_8221748184650152445_nלמה היא לא מונצחת?

אירה יאן היה שם העט של הציירת והסופרת אסתר יוֹסֶלביץ' סלֶפּיַאן. חברה בקומונת האמנים "בצלאל".
נולדה בשנת 1869 בקישינב שבבסרביה, רוסיה, למשפחה מתבוללת. אביה היה עורך דין נודע. בהיותה נערה עברה המשפחה לאודסה, שם למדה והתחנכה בגימנסיה וכן השתלמה בבית הספר לאומנויות- שם נטלה את הכינוי "אירה יאן". עם סיום לימודיה החלה לכתוב סיפורים קצרים והתחברה לגורמים בוהיימניים ורבולוציוניים של המפלגה הסוציאל-רבולוציונית (ס"ר).
ב-1903 החלה לפתח תודעה ציונית- עקב פרעות קישנייב ופגישתה עם ביאליק, שהרחיק אותה מהחוגים הרוולוציוניים אל המעגלים הציונים.
ב-1906 עלתה לארץ ישראל עם בתהּ, ומ-1908 התיישבה בירושלים והתחברה לרחל ינאית בן צבי ויצחק בן צבי ולחוג ירושלים החדשה שכלל את ינאית, בוריס שץ, יהושע ברזילי ואחרים. יחד הם הימו את מה שכונה "קומונת האמנים" שליד בצלאל.
עבודתה האומנותית כללה ציור, תרגום, וכתיבה.
היא תרגמה לרוסית את הפואמות "מגילת האש" ו"מתי מדבר" מאת ביאליק, וציירה ממראות ירושלים בסטודיו סמוך למבנה בצלאל. כמו כן פרסמה מאמרים קצרים ופואמות בעיתונים הצבי והאור של אליעזר בן יהודה. במסגרת פעילותה הציבורית הייתה שותפה להקמת הגימנסיה העברית רחביה ולימדה ציור בגימנסיה.
ב-1914, בעקבות פרוץ מלחמת העולם הראשונה, עברה, יחד עם סגל הגימנסיה ורבים מבני הקומונה לתל אביב והתגוררה בבית אדלר. בתל אביב המשיכה ללמד ציור בגימנסיה הרצליה ובין היתר הייתה מורתו של נחום גוטמן.
ב-1917, בעת גירוש יהודי תל אביב ונתיני רוסיה בעיר, גורשה לאלכסנדריה. במהלך הגירוש אבדו כל יצירותיה והיא לקתה בשחפת. היא נפטרה משחפת (ויש הטוענים משברון לב עקב אובדן עבודת חייה) ב-1919 ונקברה בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב.
להנצחתה יש חשיבות כדי להזכיר את חשיבותה של התחייה הרוחנית ושל חלוצי האומנות, שבאו לא רק להפריח שממה פיזית אלא גם לאפשר חיים רוח ותרבות בפרויקט הציוני.

איפה כדאי להציע אותה? בתל אביב וירושליים, שם פעלה ויצרה.
בתמונה: הקומונה הירושלמית שליד בצלאל- אירה יאן יושבת משמאל (בלבן).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s