אסתר זמורה (1890-1951)

12472754_1011361208952749_9064558486291389353_nמגיעים לה רחובות!

יו"ר הסתדרות נשים עבריות ויו"ר ויצו, מאמהות מדינת הרווחה בישראל
אסתר נולדה ברוסיה למשפחה ציונית אמידה. היא ושתי אחיותיה זכו לחינוך פרטי מעולה והיו משכילות ואקטיביסטיות ציוניות נלהבות. בעקבות פעילותה החתרנית נכנסה אסתר לרשימה השחורה של משטרת הצאר, וכדי להגן עליה החליטו הוריה לשלוח אותה ואת אחותה לפנימייה לבנות יהודיות בפרנקפורט.
אסתר עזבה את הפנימייה לטובת הגימנסיה היהודית בקניגסברג, והצטרפה לקבוצת נוער ציונית שעסקה בגיוס כספים עבור הקרן הקיימת. בזמן לימודיה בגימנסיה לקתה במחלת כליות כרונית בה נאבקה במשך כל חייה. בשנת 1911 נסעה לבאזל כדי להחלים ובמהלך שהותה שם השתתפה כצופה בקונגרס הציוני ה-10.
אסתר ובן זוגה עלו לישראל בשנת 1922. בישראל החלה אסתר לכתוב לעיתון "האישה" של "הסתדרות נשים עבריות" ו"הדסה". בהמשך הצטרפה לפעילות הסתדרות הנשים, וכעבור כמה שנים אף נבחרה להנהגה המשולשת של הארגון, לצד בת-שבע כצנלסון ובת-שבע קסלמן.
במהלך שנות פועלה בארגון איחדה אסתר את הסתדרות הנשים העבריות עם ויצו עולמית. באמצעות האיחוד הוסדר תחום העבודה הסוציאלית ביישוב העברי – שילוב הכוחות בין התקציב הנדיב של ויצו והתשתית הרחבה של הסתדרות הנשים הוביל לפעילות ענפה – 4500 חברות ב-20 סניפים בכל רחבי הארץ שדאגו לרווחתם של ילדים באמצעות מעונות יום, תזונה והדרכה לאמהות, ובמקביל גם להכשרה מקצועית של עולות חדשות, מתוך אמונה בחשיבותה של עצמאות כלכלית גם לנשים העובדות עצמן וגם ליישוב העברי המתפתח. לאחר קום המדינה הפכה תשתית זו לבסיס שעליו הוקמה מערכת הרווחה במדינת ישראל, בעקבות אמונתה של אסתר כי על המדינה לדאוג לרווחת האזרחים ולא להשאיר את הטיפול ברווחה בידי ארגונים פרטיים.
לאחר אירוע מוחי שעברה אסתר בשנת 1941 התפטרה מתפקידה בויצו. בעשור שלאחר מכן כתבה את האוטוביוגרפיה שלה, המהווה תיעוד מפורט של תולדות העבודה הסוציאלית ביישוב העברי ותיאור קורותיהן של נשים רבות שפעלו בהסתדרות הנשים ובויצו בתקופת המנדט.

אין על שמה אף רחוב בישראל! כדאי להציע אותה בירושלים בה חיה ופעלה, ובכל עיר בה פועל סניף של ויצו!

למידע נוסף על האישה המרשימה ורבת הפעלים.
התמונה באדיבות ויצו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s