הלנה כגן (1889-1978)

13012773_1023227724432764_9104653584075099553_nמגיעים לה רחובות!

חלוצת פיתוח תחום רפואת הילדים, פעילה בתחום הרווחה, ממנהיגות ארגון ויצ"ו.
כגן נולדה בטשקנט ולמדה רפואת ילדים ונגינה בפסנתר בשוויץ. עם עלייתה לארץ ב1914 הפכה לרופאת הילדים הראשונה וקיבלה חולים במרפאתה בירושליים. היא אמרה "משך כל הקריירה שלי עמדו לנגד עיני שתי האהבות שלי: אהבתי לילדים ואהבתי לירושלים". היא האמינה ברפואה מונעת וכשנתקלה בתת תזונה שפגעה בבריאותם של פעוטות השיגה פרה, חלבה חלב ונתנה אותו לפעוטות בתת תזונה שהגיעו למרפאה שלה.
בתקופת מלחמת העולם הראשונה לא הותר לאישה לעבוד כרופאה ואז החלה לעבוד כאחות וניצלה תקופה זו כדי להכשיר נערות יהודיות וערביות למקצוע הסיעוד בעזרת הידע הנרחב שלה.
הייתה חברת הוועד הלאומי מטעם הציונים הכלליים וחברת אסיפת הנבחרים הראשונה והשניה.
היא עבדה עם ארגון "בנות ציון" שהפך לימים ל"הדסה" והקימה תחנת שירות לטיפול באם וביילוד בשכונת מאה שערים. כשהוקם הסניף הישראלי של ארגון ויצ"ו היתה בין היוזמות והמקימות והפעילות הראשונה שלו היתה הקמת טיפת חלב בעיר העתיקה בירושלים בשנת 1921.
היא יזמה והקימה את בית החולים היהודי לילדים הראשון שהפך לימים למרכז הרפואי הדסה ושימשה בו ראש מחלקת הילדים עד 1925. היא הקימה מעונות יום לילדי אמהות עובדות שהיחו את היסודות לרשת מעונות ויצ"ו, הקימה בתי יתומים לילדים יהודים וערבים ללא מסגרת טיפולית ושימשה בהם המנהלת הרפואית וכן הקימה וניהלה את מחלקת הילדים בבית החולים "ביקור חולים"- מחלקה זו נקראת על שמה.
לאחר שנישאה לאמיל האוזר שהקים וניהל את הקונסרבטוריון למוסיקה בירושלים פעלה רבות לתמיכה בו. היא ניצלה את הקשר להבאת נוער מוזיקלי מאירופה לארץ בכך מצילה מצילה נערים ונערות מציפורניי הנאצים.
ב1937 נתמנתה לועד המנהל של האוניברסיטה העברית. 1963 זכתה בפרס מטעם אוניברסיטת שיקגו ארה"ב על תרומתה לחקר קדחת השיגרון, ב1975 הוענק לה אות הצטיינות מטעם הכנסת ובאותה שנה זכתה בפרס ישראל על מפעל חייה בתחום הסעד ותרומתה למוזיקה ולחינוך המוזיקלי בישראל.

יש רחוב על שמה בירושלים. מומלץ להציע אותה בערים תל אביב, בה יושבת הנהלת ויצ"ו ומוסדות מוזיקליים רבים וכן בעיר כפר סבא שמיתגה עצמה "עיר המוזיקה".

למידע נוסף
תמונה באדיבות ויצ"ו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s