טובה סנהדראי גולדרייך (1906-1993)

13263955_1047880941967442_8196369696433660781_n

פעילה מרכזית בזרם הציונות הדתית והסוציאליסטית בישראל, ממייסדות ארגון הפועלות של הפועל המזרחי ומראשותיו, האישה הדתייה הראשונה שנבחרה לכנסת(מטעם מפד"ל), יו"ר תנועת אמונה ומייסדת הארגון הראשון לשירות לאומי לבנות.
נולדה ב-23 בספטמבר 1906 בעיר טרנופול שבגליציה המזרחית, אוסטריה, לבית יהודי ציוני דתי. הוריה היו פעילים במוסדות הציונים העירוניים. בגיל 22 הצטרפה לתנועה הדתית החלוצית "תורה ועבודה", פעלה בה להכשרת פלוגות עלייה וביססה את מקומה כאחת מראשי "החלוץ המזרחי" בעיר. סיימה את לימודיה בסמינר למורים והחלה ללמד עברית. בשנים הבאות העמיקה את פעילותה בתנועה ושימשה נציגה בוועידות הפועל המזרחי והמזרחי, בו נבחרה גם כחברת הוועד המרכזי בפולין. הייתה ממייסדות תנועת "בנות מזרחי" ובשנת 1932 ניהלה קבוצת הכשרה מטעם "תורה ועבודה" ו"החלוץ המזרחי". שהת 1933 נבחרה לשמש בצירה בועידה הציונית בלבוב.
בשנת 1934 עלתה לישראל, והשתקעה בתחילה בתל אביב, ואח,כ בעבודות מזדמנות במושבים.
עם עלייתה נחשפה לבעיות הייחודיות של חלוצות באופן כללי ושל חלוצות דתיות בפרט. לשם כך החליטה להקים אירגון שידאג לבעיותיהן הפרטניות של נשים חלוצות דתיות, ובשנת 1935 הקימה את ארגון הפועלות של הפועל המזרחי. במסגרת התנועה עסקה בהקמת מוסדות לילדים, בתי ספר מקצועיים, מוסדות להכשרה מקצועית ובתי חלוצות בכל הארץ. כן הטיפה לפיתוח עבודה מהבית כדרך להתמודד עם אבטלה ולהשתלבות הנשים בפעילות ציבורית.
פעילות לאחר קום המדינה.
עם קום המדינה החלו נשות הארגון לפעול למען כלל הציבור הדתי, תוך התמקדות בתנועת הפועל המזרחי. בתוך כך עסקו רבות בקליטת עולים ובעיקר עולות ובחינוך לגיל הרך.
סנהדראי התמקדה בסיוע למשפחות שנפגעו במהלך מלחמת העצמאות ובקליטת עולי תימן. היא עשתה זאת בשיתוף עם שרה שטרן, לימים חברתה לסיעה בכנסת.
כשחלה האטה בעלייה הגדולה שלאחר קום המדינה, עבר הארגון מפעילות דחופה של קליטה לעשייה מתוכננת. הן פתחו רשת גנים לילדים מסורתיים ודתיים שבה התחנכו גם ילדים מתחת לגיל חינוך חובה במטרה לאפשר לאימותיהם לצאת לעבוד. בנוסף לכך פעלו להכשרת מטבחים של צה"ל, והרבו בפעילויות קהילתיות, כביקור חולים, הקמת גמ"חים ואחרות.
פעילותה הציבורית כללה גם פעילות בכנסת: בשנת 1949, במערכת הבחירות לכנסת הראשונה, הוחלט בקרב כלל המפלגות הדתיות לרוץ לכנסת ברשימה מאוחדת. החרדים התנו את השתתפותם בכך שלא יהיה ייצוג לנשים ברשימה. הדבר הוביל למחאה נשית בהנהגת סנהדראי: היא כינסה בביתה קבוצה של נשים, בהן חברות בתנועה ונשות חברים, ויחד החליטו לרוץ לבחירות ברשימה נפרדת בראשותה: "הפועלת והאישה הדתית", שתיוצג באותיות פ"ד (פועלת דתית).

בבחירות לכנסת השלישית התמודדה במסגרת הרשימה המשותפת להמזרחי לפועל המזרחי. היא הייתה האישה הבכירה ביותר ברשימה, ומוקמה במקום השנים עשר. חסרו עשרים ושבעה קולות כדי שתכנס לכנסת. רק בכנסת הרביעית הצליחה להשתלב במקום ריאלי, וכיהנה כח"כית בין הכנסת הרביעית לכנסת השביעית.
גם אם חלק מפעולותיה היו בעייתיות מבחינת חלק מציבור הנשים- החלשת מעמדה של הידועה בציבור, הטלת קשיים על הפלות, ונקודות מחלוקת אחרות, עיקר פעולותה כוון להטבת תנאיה של האישה והאם העובדת.
איפה כדאי להציע? יישובים בעלי ציביון דתי: גבעת שמואל, רעננה, ירושלים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s