אילונה פהר (1901-1988)

כנרת בהונגריה ומורה לכינור בישראל, מאחרוני המייצגים את אסכולת הכינור של מרכז אירופה.

פהר נולדה וגדלה בהונגריה, בה במשך שש שנים למדה באקדמיה למוזיקה ע"ש פרנץ ליסט, בבודפשט. עם סיום לימודיה באקדמיה החלה להופיע בנגינה בהונגריה ומחוץ לה ברחבי אירופה, בין היתר עם תזמורת הקונצרטחאבו (אמסטרדם) בניצוחו של וילם מנגלברג.

פהר התגוררה בבודפשט עד שנת 1942, אז נשלחה למחנה הריכוז ביחד עם לילי בתה. בשנת 1944 הצליחו השתיים להימלט וחברו לקבוצת פרטזינים הונגרים וצ'כוסלבקים. עם תום המלחמה התברר לה שכל משפחתה נספתה בשואה. לאחר המלחמה התיישבה בצ'כוסלבקיה ושבה להופיע, אולם פעילותה הוגבלה לבימות מזרח אירופה, בגוש הסובייטי.

בשנת 1949, לאחר קום מדינת ישראל, הופיעה בקונצרט חגיגי לציון שנה להקמת מדינת ישראל בעבורו לא קיבלה תשלום, מלבד כרטיס טיסה לישראל. לאחר הופעתה בישראל זנחה את רעיונה המקורי לכבוש ערים ברחבי העולם בהופעתה עם כינור והחליטה להעתיק את מקום מגוריה לישראל ביחד עם בעלה ובתה ולהתיישב בחולון.

פהר הופיעה תחילה בפני קיבוצים וברחבי הארץ, אך לאחר כמה שנים הגיעה למסקנה כי אין הדבר יכול להימשך כך. הארץ קטנה מדי, האפשרויות מצומצמות מדי והריצה המרתונית בין קיבוץ לקיבוץ מעייפת מדי. פהר, אשר לא נהגה ללמד בעבר אלא במקרים נדירים, החליטה להתמסר להוראות הכינור. כל רכושה היה אז דירתה הקטנה בשיכון וכינורה. בהמשך 25 שנים יצא שמה כמורה רבת השראה, קפדנית ומטילת מרות, אבל גם מחוננת בחוש הומור. פהר לימדה באקדמיה ע"ש רובין בתל אביב וקיימה כיתות אמן בכל רחבי העולם. בין 250 תלמידיה נמנים כמה מן הכנרים המפורסמים בעולם כמו פנחס צוקרמן, שלמה מינץ וחגי שחם.

פהר זכתה בדיפלומה ומדליית זהב של אקדמיית ליסט בבודפשט. כן הוענק לה תואר דוקטור לשם כבוד ממכון וייצמן למדע ותואר אזרחית כבוד של חולון, שהייתה עיר מושבה מאז בואה לישראל. עיריית חולון אף קראה רחוב על שמה. אחדים מתלמידיה של פהר, בהם חגי שחם ואיתי שפירא הקימו לזכרה ב – 2003 את קרן אילונה פהר.

כדאי להנציח רחובות על שמה בתל-אביב בה לימדה.

לקריאה נוספת:

אילונה פהר- ויקיפדיה

שמואל שליט, "בית ספר לכנרים גאונים" (מעריב, 1963)

אילונה פהר- ערך באתר המוזיאון למורשת יהדות דוברת הונגרית

קטע מתוך הסרט שהופק סרט על אודותיה, בבימויו של גדעון גנני: Teacher of Genius: A Portrait of Ilona Feher (מורה של גאונות: דיוקנה של אילונה פהר) (1982)-

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s