סטלה קורקוס (1858-1948)

15094860_1192478060841062_8336612556093845920_nמגיע לה רחוב משלה!
סטלה דוראן נולדה למשפחה יהודית אמידה ומיוחסת ממוצא אנגלי – אביה, אברהם, היה סוחר ואימה, רבקה, הייתה אחייניתו של השר המונטיפיורי הנודע. עם סיום לימודיה התיכוניים המשיכה סטלה ללימודי הוראה, ובסיומם אף החלה לנהל בית ספר פרטי בלונדון. ב1884, לאחר נישואיה למשה קורקוס, סוחר קרקעות אמיד, עברו הזוג להתגורר במוגדור אשר במרוקו. באותה תקופה חששו הקהילות היהודיות מהשפעתו ההולכת וגוברת של המיסיון הנוצרי, אשר פתח בתי ספר רבים ברחבי מרוקו. ראשי הקהילה היהודית החליטו על שורת צעדים על מנת למנוע את השפעת המיסיון על בני הקהילה, ובין השאר הוחלט על הקמת בית ספר יהודי לבנות – הראשון מסוגו – בניהולה של סטלה.
ואכן, ב1885, נוסד בית הספר "עוז והדר" במימון הקהילה היהודית וסיוע ארכון כי"ח. בית הספר התמקד בבנות הבאות ממשפחות העניות, מתוך תפיסה כי ישמשו כמטרה קלה עבור אנשי המיסיון. בהתאמה, בנות אלו למדו ללא תשלום, ופעמים רבות קנתה סטלה מכיסה בגדים ותרופות עבור הבנות ובני משפחתן. סטלה ניהלה את בית הספר מתוך תפיסת שליחות – לצד הלימודים העיונים, נדרשו הבנות לתרום מזמנן לקהילה על ידי התנדבות. בנוסף, במקביל ללימודים העיוניים, רכשו הבנות מקצועות שימושיים לאותה תקופה – תפירה, סריגה וריקמה – ועל ידי מכירת עבודתיהן סייעו בקיום בית הספר והקהילה סביב. בית הספר לבנות של סטלה זכה להצלחה רבה, ובשיאו למדו בו 225 בנות. רמת הלימודים הגבוהה בבית הספר – שנבדקה תדיר על ידי מבחנים שיזמה סטלה והפיצה את תוצאותיהם לתורמים מחו"ל – גרמה לקונסולים ממדינות אירופה השונות אשר היו מוצבים במרוקו לשלוח לשם את בנותיהן.
למרות התמקדותה של סטלה היה בתחום החינוך, היא השאירה את חותמה במגוון פעילויות – הזכורה ביותר היא נחישותה הבלתי נלאית לטפל בבעיית הדיור במלאח היהודי. כישלונם הקודם של ראשי הקהילה בנושא זה לא הרתיע אותה, והיא הצליחה לקיים פגישה עם הסולטן – מקרה נדיר לאותה תקופה. סטלה הצליחה להוציא הבטחה מפורשת מהסולטן בדבר הקמת המלאח, הכוללת שכר דירה מופחת למשפחות חסרות יכולת כלכלית. סטלה ליוותה פרוייקט הרחבת המלאח עד לשלב הסופי, תוך דרבון וגיוס כל הגורמים הדרושים לכך. שמה הלך לפניה בקרב כל הקהילות היהודיות במרוקו, והיא נודעה ככתובת לכל פניה בנושא ציבורי וחינוכי. סטלה נפטרה בקזבלנקה בשנת 1948.

מומלץ להציע את שמה לכל עיר בישראל, ובעיקר ערים בעלות אוריינטציה חינוכית כחולון.

עיריית חולון – הדף הרשמי
מוזמנת להציע אותה בעירך!

** בתמונה: הספר נשים יהודיות במרוקו מאת אליעזר בשן, ממנו נדלה המידע אודות סטלה קורקוס

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s