ברכה (גוטמן) אביגד-לוי (1920-2016)

15337598_1208877505867784_6334063637556649640_n"ציירת פרחי הבר"

אביגד-לוי נולדה בשנת 1920 בעיר דרמשטאט, גרמניה לארתור גוטמן שהיה טייס במלחמת העולם הראשונה ואמה גוסטה לבית פלדהון מלטביה. בשנת 1935 עלתה לארץ ישראל בקבוצת בני נוער שארגנה עליית הנוער. אביגד-לוי הייתה מצוידת במצלמה ובזכותה יש לנו תיעודים היסטוריים של סביבת כפר גלעדי מאותם שנים.

באחד הימים, ביקרה הנרייטה סולד את קבוצת הנוער בתל-חי ואביגד-לוי הראתה לה מחברת ציורים שעשתה בארץ. סולד החליטה להעניק לה מלגת לימוד בבית הספר לאומנות בצלאל – ירושלים. לעבודת גמר הלימודים ציירה ברכה את מגילת אסתר. כדי לקבל תעודה היה עליה למסור את עבודת הגמר לבית הספר, אבל אביגד-לוי לא יכלה להיפרד מיצירתה שלה וכך רק 70 שנה יותר מאוחר הסכימו להעניק לה את תעודת סיום הלימודים בבצלאל.

בשנות ה – 50 התמקמה משפחתה באזור חיפה ושם החלה לצייר את פרחי הכרמל. אבא חושי, ראש עיריית חיפה באותם הימים, יזם את הוצאת הספר והעיריה תמכה במימון הוצאתו.

במסגרת המאבק בקטיפת פרחי הבר ביקשה עיריית חיפה להשתמש בציוריה במסגרת כרזות שלוו בסיסמאות : "צא לנוף, אך אל תקטוף. אל תקטוף! אל תעקור! אל תקנה! אל תמכור!". כרזות אלו היו להצלחה מסחררת בקרב הילדים ואלו הפנימו את המסר עד תום והפכו לשומרי טבע.

חשיבותה של אביגד-לוי בכל שאיוריה גויסו למטרת שמירת הטבע ועל מנת לחולל שינוי תרבותי-מבני. משמעות השינוי מתעצמת במיוחד לאור עשרות השנים בהן נחשבה קטיפת פרחי הבר כנורמה מקובלת ולגיטימית של חינוך לערכים תרבותיים.

בשנת 2016, בגיל 96 נפטרה ברכה אביגד-לוי ונטמנה בירושלים לצד בעלה.
אביגד-לוי תרמה את כל ציוריה ל הגן הבוטני האוניברסיטאי ירושלים Jerusalem Botanical Gardens

איפה ראוי להנציח אותה? עיריית חיפה

החברה להגנת הטבע

קרדיט תמונה: אתר "צמח שדה".

מחשבה אחת על “ברכה (גוטמן) אביגד-לוי (1920-2016)

  1. פינגבק: בעקבות השומר – סיפור בלשי - גלויה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s