מיכל בת שאול

15542203_1226559150766286_2181552508136408646_nידיעותינו על חיי מיכל מצומצמות, והתנ"ך מספר עליה מעט מאוד- וכל זאת בהקשר לסכסוכם של דויד ושאול- סכסוך שהיא נקלעת למרכזו, ושילמה מחיר אישי כבד עליו.
אנו מתחילים להכיר את דמותה התנכית של מיכל עם נישואיה לדויד בראשיתו של המאבק הפוליטי בינו ובין שאול על הנהגת העם. נישואים אלו היו נקודת מפגש של שלושה אינטרסים שונים: שאול, שביקש להרע לדויד, וקיווה שבתו תהיה שליחה שלו במאבקו הפוליטי נגד דויד. דויד, שביקש לעצמו מלוכה ורצה להשתלב בשושלת. ומיכל- שאהבה את דויד, ורצתה באמת לקשור את חייה בחייו.
כאשר מיכל שומעת שאביה מבקש להמית את דויד, היא בוחרת, בניגוד לציפיות, להצמד לנאמנותה לבעלה ולא לאביה, וממלטת את דויד. בעשותה כך היא מפקירה את עצמה לזעמו של אביה, ומותירה את עצמה ללא מגן בבית שבו היא מוכרזת כבוגדת. כעונש על כך, מחליט שאול שנישואיה לדויד בטלים, ומשיא אותה לפלטיאל בן ליש, שם היא נשארת 9 שנים, במהלכם דויד ושאול ממשיכים במאבקם הגלוי על המלוכה.
לאחר מותו של שאול בקרב על הגלבוע (נפל על חרבו), דויד נמשח למלך, והוא קורא למיכל לשוב ולהצטרף אליו- כדי לחזק את מעמדו הפוליטי ואת הלגיטימציה של מלכותו.
עם חזרתו לירושלים נתגלע סכסוך קשה בין דויד למיכל, אחרי שהיא מבקרת אותו על ריקודו לפני ארון הקודש. ביקורת זו מעלה את חמתו של דויד, והוא משלח אותו מעל פניו ומנתק את קשריו עימה- כופה עליה חיים של בדידות ערירית.
סיפורה של מיכל הוא סיפורה של דמות טראגית הקרועה בין שתי חובות משפחתיות סותרות. בין מחויבות לאביה ולשושלת ממנה הגיעה, ובין מחויבות לבעל- הזונח אותה ומנשל אותה מתפקידיה. היא סובלת מריחוק ממשפחת המקור שלה- אום ריחוק זה לא מצליח לקרב אותה לבעלה, המנוכר לה.
אולם, בסיפורה של מיכל ישנה נקודת אור אחת. כפי שאמר מאיר שלו עליה- היא האישה הראשונה בתנ"כ שבכו בגללה, הראשונה שגבר שבור לב הלך אחריה. ובכל הטראגיות במתמשכת של חייה- אנחנו לפחות יודעות שפעם אחת אהבו אותה באמת, והעריכו אותה עמוקות.
כדמות תנ"כית משמעותית מיכל יכולה להיות מונצחת בכל עיר- הציעו אותה בעירכם!
התמונה באדיבות טוני ליס.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s