ג'ניה אוורבוך-1909-1977

גניה אוורבוךאדריכלית ישראלית, התמחתה בבנייני ציבור ובתכנון עירוני. כיכר דיזינגוף היא אחת מעבודותיה הבולטות.

אוורבוך נולדה באוקראינה, לאם פסלת ואב רוקח. כשהייתה בת שנתיים עלו הוריה לארץ, והשתכנו בתל אביב. אביה הקים את בית המרקחת הראשון בארץ ולאחר מכן היה ממקימי ההסתדרות הרפואית. ב-1914, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה גורשה המשפחה למצריים, ואביה התגייס לגדוד נהגי הפרדות.
עם תום המלחמה, ב-1919, שבה המשפחה לארץ, ואוורבוך המשיכה לגור וללמוד בתל אביב. בשנת 1926 סיימה את לימודיה בגימנסיה הרצליה ולמדה שנה ברומא באקדמיה לאומנות, ולאחר מכן ארבע שנים באקדמיה המלכותית לאומניות יפות בבריסל. ב-1930 הוסמכה כאדריכלית. עם תום לימודיה שבה לארץ והחלה לעבוד במחלקה הטכנית של הסוכנות היהודית.
בשנת 1932 פתחה בתל אביב משרד לאדריכלות ובניין ערים בשותפות עם המהנדס זלמן ברון. בתקופת מלחמת העולם השנייה ניהלה במשך שלוש שנים את המחלקה לבניין ערים בעיריית תל אביב, ולאחר המלחמה וכן בהמשך הקריירה שלה אחרי קום המדינה תכננה פרויקטים ציבוריים גדולים יותר.
עיקר תכנוניה התאפיינו בסגנון הבינלאומי, ורבים מבנייניה, ובראשם כיכר דיזנגוף, מוכרים כיום כמבנים לשימור המהווים חלק מן העיר הלבנה של תל אביב. במהלך שנות ה-30 עסקה בעיקר בתכנון בנייני מגורים בתל אביב. בשנת 1934 זכתה בתחרות לתכנון הכיכר על שם צינה דיזנגוף.התכנון כלל את שטח הכיכר עצמה ואת הקו המנחה לעיצוב האדריכלי של כל הבניינים הסובבים את הכיכר, שהם בעלי קווים נקיים ופשוטים המתעגלים בקצה. חלק מן הבניינים שסביב הכיכר תוכננו על ידי אוורבוך עצמה.
אוורבוך הונצחה בעיר בכיכר, ואנחנו שואלות- למה לא הנצחה ברחוב?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s