לוקה וקס – (1912-2013)

לוקה וקסאשת התנועה הרוויזיוניסטית ולוחמת האצ"ל, ציירת ופסלת ישראלית. יקירת העיר תל אביב.

לוקה (לאה) וקס נולדה בשם לאה כהנא, בעיירה צ'חנוב בפולין. היא למדה פסיכולוגיה בווארשה, שם פגשה את מי שיהיה לבעלה-ישראל וקס, ודרכה נתוודעה לז'בוטינסקי, והפכה לתומכת נלהבת בו ובדעותיו.
בשנת 1934 עלתה יחד עם בעלה לישראל, אולם, בשנת 1939 חזרה לביקור קצר בפולין יחד עם בנה. היא נקלעה לפלישה הנאצית, אבל זכתה להגנה יחסית דרך הדרכון הבריטי שאחזה בו, ובסופו של דבר היא הצליחה לברוח מפולין דרך וינה ובחזרה לא"י.
בשנת 1944, עם הכרזתו של בגין על שובו של המאבק החמוש כנגד הבריטים (שהושהה עקב מלחמה"ע 2) הפכה דירת הזוג וקס למוקד פעילות של מטה האצ"ל- מקום התכנסות, מקלט והעברת ידיעות. לכשנשאלה וקס לגבי החלטתה בעניין היא אמרה כי לאחר שכל משפחתה נספתה בשואה לא נותר לה דבר לפחד ממנו.
עם קום המדינה פנתה וקס לפעילות אמנותית- בעיקר פיסול וציור, שהנציחו ושיחזרו את החיים היהודיים באירופה שלפני השואה. יצירותיה של לוקה וקס הוצגו בתערוכות בגלריות ובמוזאונים ברחבי הארץ. הן מוצגות בתערוכות קבע במוזאון השואה בניר גלים, ביד יצחק בן צבי בירושלים, במוזאון למורשת עדות ישראל בלוד ובתערוכה לזכר בעלה ישראל, ובחדר העיון ע"ש ד"ר אלי תבין במכון ז'בוטינסקי בתל אביב.
בשנת 1998 הוענק ללוקה וקס אות "יקירת העיר תל אביב-יפו" . ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי כתב בתעודה שהוענקה לה: "ליווית את תל אביב – יפו מראשיתה, ועיצבת את דמותה. הנחת את היסודות להתפתחותה של העיר: תרבות, חברה, תשתית ומסחר. יצקת תכנים והענקת אופי לעיר שהיום מכנים: 'הבירה של מדינת ישראל'.
איפה כדאי להציע?
עיריית תל-אביב-יפו שבה חיה, פעלה, וקיבלה אות הוקרה.

התמונה באדיבות מכון ז'בוטינסקי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s