עאדלה בייהם (1900-1975)

22885779_1546050152150516_656103150268928296_nמנהיגה סורית. עאדלה בייהם אלג'זאארי נולדה בביירות למשפחה מיוחסת – סבה היה לוחם אגדי כנגד הקולוניאליזם האירופי במזרח התיכון. בהתאמה, נשלחה עאדלה למוסדות השכלה פרטיים, ורכשה השכלה כללית לצד השכלה תיאולוגית רחבה. בנוסף, רכשה עאדלה שליטה מלאה ב3 שפות – ערבית, צרפתית וגרמנית. במקביל ללימודיה, התנדבה עדאלה מגיל צעיר בעזרה למשפחות נזקקות על ידי איסוף ותרומת מזון, תרופות, בגדים וסיוע בכלל צרכיהם. גם לאחר נישואיה, בהיותה בת 17, המשיכה עאדלה בפעילותה הציבורית. היא הפכה לאחת מהמתנגדים הבולטים להתערבות האירופאית-צרפתית במזרח התיכון, ובייחוד סמל לתחיה הנשית של הלאומית ערבית.

לצד אהבת המולדת והפטריוטיות שדבקה בה, עדאלה לא היססה לבקר את החברה הערבית והסורית בפרט על יחסה לנשים. עאדלה נלחמה בכל מאודה למען ביעור הבערות בקרב נשים, שכן לראייתה זהו המכשול העיקרי בדרך לקידום מעמד האישה. היא כתבה מאמרים הקוראים לציבור בסוריה ובעולם הערבי כולו לפעול למען שחרור האישה, כצעד ראשון בדרך לשחרור האומות הערביות כולן מעול המעצמות האירופאיות. היא נלחמה למען זכות הצבעה לנשים, ועודדה נשים לצאת ולרחובות ולמחות על כך. כאשר אושרה זכותם של נשים לבחור ולהיבחר, נלחמה עאדלה לביטול כל ההגבלות על זכות זו. עאדלה ייסדה ארגונים ועמותות אשר פעלו לקידום מעמד האישה הערבית על ידי ביעור הבערות בקרב נשים במדינה, ועידוד סולידריות נשית באמצעות חונכות והתנדבות של נשים בקרב נשים נזקקות. עאדלה ייסדה בית ספר אשר שם דגש על השכלה רחבה ומקצועית לנערה הלומדות בו, יחד עם הקניית גאווה לאומית באמצעות לימוד המורשת והתרבות הסורית והערבית כולה. בית הספר זכה להצלחה רבה בעולם הערבי, והיה ידוע בקונצרטים האנדלוסים אותם הציג ברחבי העולם הערבי.

עאדלה בייהם נחשבה למנהיגה בולטת למען הלאומנות הסורית, והערבית כולה, וכסמל להתנגדות לקולוניאליזם האירופאי הרחב בעולם הערבי. עאדלה ביקשה כל העת לקשור בין פעילותה הלאומית לבין פעילותה הפמיניסטית. מעל לכל במה היא דרשה את שחרור האישה הערבית כתחילת שחרור האומה הערבית כולה. במהלך פעילותה הציבורית כיהנה עאדלה כנשיאה של ארגוני נשים רבים, והובילה את המאבק הנשי למען זכות הבחירה ולמען רכישת השכלה בקרב נשים. עאדלה זכתה להכרה על פועלה הפורה עוד בימי חייה, ואף הוחלט על מתן עיטור הזכאות האזרחי הסורי כאות הכרה. אולם היא לא הספיקה להשתתף בטקס, וביתה קיבלה את הכבוד בשמה.

מומלץ להציע את שמה של עאדלה בייהם לרחוב בכל עיר, ובייחוד ערים בעלות אוכלוסייה ערבית, כיפו, חיפה ועוד.
עיריית תל-אביב-יפו עיריית חיפה

**התמונה לקוחה מאתר Wikipedia, ומוצגת במסגרת שימוש הוגן**

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s