אליזבת שמיץ (1893-1977)

חסידת אומות העולם אשר סייעה ליהודים בגרמניה במהלך מלחמת העולם השניה.

אליזבת שמיץ נולדה בגרמניה בעיירה הנאו. אביה, פרופ' אוגוסט שמיץ, עודד את אליזבת ואת אחיותיה להשכלה, לערכים ליברליים וערכי הנצרות הפרוטסטנטית.  בעידוד הוריה, אליזבת התקבלה ללימודי גרמנית ותאולוגיה באוניברסיטת בון וברלין. במקביל החלה לימודי הוראה ועבדה כסייעת בבתי ספר בברלין. שם נחשפה לאירועי גזענות ואנטישמיות אשר עוררו את כעסה והתנגדותה.

בשנת 1933, כאשר היטלר עלה לשלטון בגרמניה, תוכנית הלימודים שונתה והודגשו בה ערכים שקודמו על ידי המפלגה הנאצית, ביניהם תורת הגזע. שמיץ, אשר ערכיה עמדו בסתירה לאידיאולוגיה הנאצית, החליטה למחות כנגדה. היא הצטרפה לכנסיה פרוטסטנטית ייחודית אשר עודדה התנגדות לשלטונו של היטלר. כמו כן, כתבה מסמך בנושא "מצבם של הגרמנים שאינם ארים", אשר חזה את הידרדרות היחס כלפי יהודי גרמניה, אותו פרסמה בעצמה לאחר שנדחה על ידי מספר מוציאים לאור.

שמיץ התפטרה מעבודתה בבית הספר בעקבות ליל הבדולח בשנת 1938. במכתב ההתפטרות כתבה כי אינה מסוגלת יותר ללמד חומר הנוגד בצורה כה קיצונית את עמדותיה.  כאשר החל גירוש היהודים מגרמניה, שמיץ סייעה לחבריה היהודים וסיפקה להם מזון וכסף. בשנת 1937 נלקחה לחקירה בעקבות פעילותה, אך שוחררה לאחר שלא נמצאו ראיות מרשיעות.  לאחר החקירה, הרחיבה שמיץ את פעילות הסיוע ונתנה מסתור ומקלט ליהודים בביתה שבברלין. במקביל, המשיכה לסייע ליהודים נזקקים.

קשה להעריך כמה אנשים הצילה אליזבת שמיץ, מכיוון שאת רובם לא הכירה. היא סייעה להם מבלי לבקש תמורה או הכרה.

לאחר תום מלחמת העולם השניה חזרה שמיץ לעבודתה כמורה ומחנכת בבית ספר בעיר הולדתה, הנאו. בשנת 1958 חזרה לעסוק בהיסטוריה לאחר שפרשה מהוראה וערכה מחקר על אודות חיי היהודים בעיר.

בשנת 1961 העידה ליזלוטה פרלס, ניצולת שואה, על הסיוע שקיבלה בתקופת השואה. ליזלוטה היא אחת הנשים שאותן הסתירה אליזבת שמיץ בביתה שבברלין וכך הצילה את חייה. העדות ניתנה ללא ידיעתה של שמיץ ונשמרה בארכיון בברלין.

אליזבת שמיץ נפטרה בשנת 1977 בגרמניה בגיל 84.

בשנת 2010, הוכרה על ידי מוזיאון "יד ושם" כחסידת אומות עולם. לצורך קבלת האות, ניסו במוזיאון לאתר את קרובי משפחתה אך ללא הצלחה. קריאת רחוב על שמה של אליזבת שמיץ יכולה להיות דרך מכובדת ונפלאה להנציח את פועלה, צניעותה וערכיה. מגיע לה רחוב משלה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s